Policja apeluje o ostrożność i rozwagę w otwieraniu przesyłanych poprzez SMS-y lub e-maile linków.

Oszuści pod pretekstem dopłaty do przesyłki bądź konieczności dezynfekcji paczki wyłudzają pieniądze z rachunków bankowych. O tym, jak kosztowne może być otwieranie przesłanego linku, przekonało się już kilku mieszkańców sąsiedzkiego powiatu wodzisławskiego.

Zazwyczaj poszkodowane osoby otrzymywały wiadomość o konieczności dopłaty do przesyłki. Faktycznie każdy z nich czekał na swoją przesyłkę i aby uniknąć zwrotu woleli zalogować się na podany link i przelać przysłowiowe 1,49. W ten sposób z kont bankowych, którymi dysponowali, znikały ich pieniądze. Śledczy z wodzisławskiej policji prowadzą czynności zmierzające do ustalenia sprawców i apelują o ostrożność!

Przestrzegamy przed oszustami, podszywającymi się pod firmy kurierskie, którzy wzywają do uregulowania niedopłaty za przesyłkę, bądź kosztów dezynfekcji paczki.
Modyfikują oni metody swojego działania. Wprowadzają w błąd i wykorzystują nieświadomość osób. Przeważnie wzywają do uregulowania niewielkich kwot, co dodatkowo usypia czujność.

Dalszy schemat działania jest taki sam. Odbiorca otrzymuje wiadomość z linkiem, po kliknięciu którego osoba jest przekierowana na rzekomą stronę internetową banku. W taki sposób pozyskują dane, niezbędne do wykonania przelewów lub wyciągnięcia z kont gotówki.

Apelujemy o ostrożność!

  • zanim klikniesz przesłany link, przeczytaj dokładnie jaki adres strony jest w nim zawarty;
  • nie zapisuj załączników pochodzących z nieznanych źródeł;
  • nie loguj się do bankowości elektronicznej z poziomu stron, do których nie masz zaufania;
  • zweryfikuj, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi od firmy kurierskiej, która ma dostarczyć twoją przesyłkę.

(oprac. wk, źródło: KPP w Wodzisławiu Śląskim, fot. pixabay.com/Free-Photos)