Policjanci wspierani przez strażników miejskich patrolują ulice powiatu i sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają nowych przepisów, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.

Reagują na każdy przypadek łamania prawa i apelują o pozostanie w domach. Niestety w ostatnich dniach byli zmuszeni kilkukrotnie interweniować wobec osób łamiących zakazy.

Nowe zasady bezpieczeństwa wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia w związku z epidemią koronawirusa nałożyły na obywateli pewne ograniczenia, nad przestrzeganiem których czuwają policjanci wszystkich pionów służbowych.

Obywatele nie mogą m.in. swobodnie poruszać się, poza wyjściem do pracy, czy załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego, nie mogą też korzystać z parków, skwerów, placów zabaw, ani wchodzić do lasów. Osoby niepełnoletnie poruszać się mogą natomiast jedynie pod opieką dorosłych opiekunów, a przemieszczając się pieszo każdy obywatel powinien zachować przynajmniej 2-metrową odległość od siebie.

Nowe przepisy dotyczą także ograniczeń związanych z przewożeniem osób środkami zbiorowego transportu publicznego, warunków uczestnictwa w obrzędach religijnych i prowadzenia określonego rodzaju działalności usługowej.

Mundurowi stoją na straży nowych regulacji prawnych. Ulice miast patrolują głównie pieszo, ale i docierają do miejsc, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się zwolenników spędzania wolnego czasu na łonie natury. Niestety w ostatnich dniach na terenie powiatu rybnickiego kilkukrotnie zmuszeni byli interweniować wobec osób łamiących zakazy.

Policjanci z Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach otrzymali anonimowe zgłoszenie dotyczące młodzieży, która na boisku szkolnym przy ulicy 3 Maja miała rozgrywać mecz piłki nożnej. Mundurowi zastali na miejscu trzech mężczyzn w wieku 30, 32 i 36 lat. Mieszkańcy powiatu rybnickiego zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 500 złotych.

Kolejna interwencja dotyczyła 35-latka, który został wylegitymowany przez policjantów na ulicy Związkowej w Rybniku. Mężczyzna spożywał alkohol i spacerował, co w obecnej sytuacji nie jest dozwolone.

Kolejne zgłoszenie napłynęło z Suminy, gdzie mieszkańcy zauważyli na posesji przy ulicy Dworcowej zgromadzoną młodzież. Policjanci z Komisariatu Policji w Gaszowicach potwierdzili zgłoszenie. Mieszkańcy powiatu rybnickiego w wieku 21, 22, 26 i 50 lat zostali ukarani mandatami karnymi.

Tylko minionej doby mundurowi kilkadziesiąt razy interweniowali w związku z nowo obowiązującymi przepisami. Stróże prawa nałożyli 20 mandatów karnych, skierowali 3 wnioski o ukaranie do sądu, a w 7 przypadkach zastosowali pouczenia.

(oprac. wk, źródło: KMP w Rybniku)