Nadbałtycką stolicą, którą warto odwiedzić tego lata, jest z pewnością Tallin, stolica Estonii. Tam również znajdziemy wiele miejsc, które są nie tylko turystyczną wizytówką miasta, ale też całego kraju. W tym artykule dokładnie wskażemy, które z nich warto odwiedzić, będąc w stolicy Estonii.

Kościół Świętego Mikołaja

Jednym z ważniejszych miejsc w Tallinie jest ewangelicka świątynia pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Budowano ją przez kilkadziesiąt lat XIII wieku. Do dzisiejszych czasów kościół doczekał się wielu przeobrażeń. Dzięki temu widać w nim zarówno w środku, jak i na zewnątrz wiele różnych wpływów architektonicznych. Dobrym przykładem mogą być tu elementy kościelnej wieży. Pierwotnie została ona wykonana zgodnie z prawidłami gotyku, by kilkaset lat później nadać jej barokowego charakteru. Jak wiele innych pereł światowej architektury, tak i kościół Świętego Mikołaja nie był wolny od zniszczeń drugiej wojny światowej. Jego renowację rozpoczęto w latach 50. Świątynie zdobią również malowidła, w tym choćby obraz Taniec śmierci autorstwa XV-wiecznego malarza Bernta Notke. Współcześnie świątynia wykorzystywana jest między innymi, jako muzeum oraz sala koncertowa.

Jak wiele innych europejskich miast, Tallin również może pochwalić się niezwykle urokliwą starówką. Szczególne wrażenie może robić, chociażby Plac Ratuszowy. Co roku odwiedza go naprawdę sporo turystów chcących podziwiać prawdziwą wizytówkę miasta. Oczywiście całości, jak nietrudno się zresztą domyślić, dopełnia budynek ratusza. Zbudowano go około czternastego stulecia. Niewątpliwy kunszt architektoniczny budynku został doceniony a ratusz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wracając jeszcze na chwilę do samego placu: jesli pojawimy się w Tallinie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, z pewnością natrafimy na jarmark bożonarodzeniowy. Jest do doskonała okazja, by podziwiając rozświetloną lampkami okolicę, wprowadzić się w świąteczny nastrój.

Będąc w Tallinnie, można na przykład obejrzeć również Kiek in de Kök, czyli jedną z miejskich baszt. Warto tutaj dodać, że do pewnego momentu, była to największa tego typu budowla w tej części Starego Kontynentu. Obecnie jest ona solidnie odnowiona. W jej wnętrzach zwiedzający mogą podziwiać różne eksponaty z tallińskiego muzeum, bo właśnie tam mieści się jego filia.

Ważnym punktem wspomnianego już starego miasta w Tallinie jest również Plac Wolności. Ma on za zadanie upamiętnić wszystkich tych, którzy bohatersko walczyli o estońską suwerenność. Symbolem hołdu, jest znajdujący się nieopodal pomnik – Krzyż Wolności.

Wybierając się do Tallina choćby na weekend, warto najpierw zadbać o to, by nie zabrakło nam gotówki. Będzie ona potrzebna przy drobniejszych zakupach, w razie gdyby płatność bezgotówkowa zawiodła. Oczywiście można to zrobić odwiedzając kantor. Obecnie dobrym sposobem na wymianę walut, może być także kantor online. Korzystając z tej opcji, wystarczy jedynie wybrać odpowiednią kwotę w danej walucie i opłacić całość przelewem online. Następnie wystarczy już tylko podać dane do wysyłki. Przesyłka może być dostarczona zarówno do domu, jak i punktu odbioru (kiosk Ruchu, jeden ze sklepów Żabka). Istnieje też możliwość odbioru pieniędzy bezpośrednio w punkcie. W tym celu zapraszamy do naszego oddziału kantor Katowice – Tavex, gdzie nasi doradcy przedstawią naszą ofertę i możliwości związane z wymianą gotówki.