W centrach dużych miast, gdzie duże natężenie ruchu i zakorkowane ulice są ogromnym problemem, wolne miejsca postojowe dla samochodów są dosłownie na wagę złota.

Budowa parkingów jest zatem koniecznością, gdyż bez nich poruszanie się po mieście jest mocno utrudnione.

Parkingi naziemne – czy warto?

Parkingom naziemnym, które przeważają w centrach dużych miast, nie sposób odmówić atutów. Największą ich zaletą jest widoczność, co ma niemałe znaczenie dla turystów czy osób po raz pierwszy przyjeżdżających do danej miejscowości. Poza tym tego typu parkingi są przeważnie bezpłatne, co pozwala ograniczyć wydatki na transport. Jednakże z drugiej strony pozostawienie tu samochodu nie zawsze jest bezpieczne, ponieważ parkingi bezpłatne nie są strzeżone. Ich minusem jest także to, że ingerują w miejski krajobraz i zajmują przestrzeń, którą można by było zagospodarować w inny sposób.

Parking podziemny – rozwiązanie na miarę konkretnych potrzeb

Nieco inaczej sprawa przedstawia się z parkingami podziemnymi, które są cenione przede wszystkim za wygodę. Funkcjonują m.in. w Poznaniu. Parking pod placem Wolności obsługiwany przez Grupę Interparking czynny jest przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. W opinii ekspertów z tej firmy inwestowanie w parkingi podziemne opłaca się z wielu względów. Z racji na lokalizację dają dużą swobodę w projektowaniu obszarów nad ziemią. Dzięki nim kierowcy zaoszczędzają mnóstwo czasu, który zwykle tracą na szukanie miejsca postojowego. W tym przypadku wystarczy dokonać rezerwacji online, zyskując pewność, że w określonym terminie będzie wolne.

Przy tej okazji nie sposób też pominąć aspektu ekologicznego. W dużych miastach powietrze jest zanieczyszczone, do czego w głównej mierze przyczyniają się samochody. Im więcej aut jest zostawianych na parkingach podziemnych, tym mniej spalin trafia do atmosfery, spada też natężenie hałasu.

Decyzja o wyborze parkingu naziemnego lub podziemnego należy wyłącznie do kierowcy. Powinien on zastanowić się, która opcja przynosi więcej korzyści – nie tylko pod kątem finansowym.